tirotoksikozė

tirotoksikozė

Tirotoksikozė arba hipertirozė– tai būklė, kai skydliaukė pagamina per daug hormonų tiroksino (T4) ir /arba trijodtironino (T3).

Priežastys

Dažniausios tirotoksikozės priežastys yra autoimuninės skydliaukės ligos (tokios kaip Greivso liga) ir mazginiai pakitimai skydliaukėje.

Tirotoksikozė : simptomai

Tirotoksikozė pasireiškia didesniu jautrumu, nuotaikų kaita, šilumos netoleravimu, bendru silpnumu, jėgų nebuvimu, blogesniu fizinio krūvio toleravimu, nemiga, padidėjusiu  prakaitavimu, gali jaustis dažnas širdies plakimas, permušimai, rankų ar viso kūno drebulys, nuovargis, padažnėti tuštinimasis, mažėti kūno svoris, pradėti slinkti plaukai. Esant skydliaukės padidėjimui, padidėja kaklo apimtis, rečiau gali būti smaugimo, springimo jausmas. Esant tirotoksikozei, moterims gali sutrikti mėnesinių ciklas, vyrams galimi erekcijos sutrikimai, gali atsirasti ginekomastija (vyrų pieno liaukų padidėjimas).

Diagnostika

Tirotoksikozė diagnozuojama atlikus kraujo tyrimus ir radus hormonų TTH sumažėjimą ir/arba hormonų FTbei FTpadidėjimą.

Gydymas

Jei nustatoma, kad skydliaukės hormonų organizme yra per daug, skiriami vaistai, slopinantys skydliaukės veiklą. Kai vaistais nepavyksta skydliaukės hormonų gamybos nuslopinti, gali būti skiriamas gydymas radioaktyviuoju jodu ar rekomenduojamas operacinis skydliaukės gydymas.

Medikamentinis gydymas yra pirmo pasirinkimo gydymas ir jis dažniausiai turėtų būti tęsiamas ne mažiau kaip 1 metai laiko, kartojant skydliaukės hormonų tyrimus kas 1-2 mėn. ir atitinkamai koreguojant vaistų dozes. Dažniausiai skiriamas vaistas – tiamazolas, paprastai toleruojamas gana gerai, tačiau pavojingiausias šalutinis poveikis, nors ir labai retas (pasireiškiantis iki 0,5 proc. atvejų), apie kurį reikėtų žinoti – agranuliocitozė (baltųjų kraujo ląstelių, kurios dalyvauja kovojant organizmui su infekcija, sumažėjimas). Agranuliocitozė dažniausiai pasireiškia  gerklės skausmu ir karščiavimu, todėl vartojant metizolą ir pasireiškus šiems požymiams reikėtų nutraukti vaisto vartojimą ir kuo skubiau kreiptis į gydytoją.

Jeigu pastebėjote minėtuosius simptomus, patariame kuo skubiau kreiptis į gydytoją endokrinologą. 

© 2023 Created by BeTop.lt