Mitai ir faktai apie Hašimoto tiroiditą

endokrinologas kaune

ENDORKINOLOGĖ KAUNE RŪTA KERPAUSKIENĖ

Hašimoto tiroiditas (lėtinis limfocitinis tiroiditas) – tai yra autoimuninis susirgimas, sukeltas skydliaukės audinio uždegimo. Tai pati dažniausia hipotirozės (skydliaukės veiklos sulėtėjimo) priežastis.

Ši liga pavadinta gydytojo Hakaru Hashimoto, aprašiusio ją 1912 m. garbei.

Hašimoto tiroiditui būdingi tokie patys simptomai, kaip ir hipotirozei, jie nėra specifiniai (tai reiškia, kad gali imituoti daugelio kitų būklių simptomus), bet dažniausiai pasireiškia:

  • šalčio pojūčiu,
  • depresija,
  • odos sausumu,
  • mieguistumu,
  • sumažėjusia dėmesio koncentracija,
  • vidurių užkietėjimu,
  • plaukų sausumu, šiurkštumu,
  • svorio prieaugiu,
  • gali būti randamas padidėjęs cholesterolio kiekis.

Be to, esant lengvam skydliaukės funkcijos sutrikimui simptomų gali ir nebūti.

Ryškiam hipotirodizmui būdingas paburkimas apie akis, širdies darbo sulėtėjimas, kūno temperatūros sumažėjimas, net širdies nepakankamumas. Sunkiu atveju, ilgą laiką negydant, liga gali progresuoti net iki miksedeminės komos. Ją gali paskatinti sunki liga, operacijos, traumos ar stresas.

Neretai, žmonėms, sergantiems Hašimoto tiroiditu ligos pradžioje būna hipertirozės fazė (kuomet yra per daug skydliaukės hormonų kraujyje), taip vadinama Hašitoksikozė, kuri vyksta dėl intensyvaus skydliaukės audinio ardymo. Ilgainiui ši būklė pereina į hipotirozę.

Hašimoto tiroiditas diagnozuojamas kraujo tyrimų pagalba, nustačius būdingus antikūnius prieš  skydliaukės baltymus bei įvertinus skydliaukės funkciją.

Ši liga dažnai gali būti kartu su kitomis autoimuninėmis ligomis, kaip 1 tipo cukriniu diabetu ar celiakija.

Ši liga nėra priežastis vengti nėštumo, tačiau, Hašimoto tiroiditu sergančiom moterims gali būti sunkiau pastoti. Plauojančioms nėštumą ir viso nėštumo metu būtinas skydliaukės hormonų stebėjimas ir jų lygio optimizavimas.

Hašimoto tiroiditas gydomas skydliaukės hormonais, kurių tikslas – palaikyti normalų skydliaukės hormonų kiekį.

Kadangi Hašimoto tiroiditas yra autoimuninė liga, profilaktikos jai nėra.

Iki šiol nėra pakankamai mokslinių įrodymų, kad Hašimoto tiroiditu sergantieji turėtų laikytis nustatytos specialios dietos.

Iki šiol nėra pakankamai mokslinių duomenų, patvirtinančių Hašimoto ligos gydymą natūraliomis priemonėmis.

Šio ligos prognozė yra gera, tačiau esant skydliaukės funkcijos sulėtėjimui reikalingas pastovus gydymas skydliaukės hormonais.

endokrinologas kaune

© 2023 Created by BeTop.lt