skydliaukės vėžys
Skydliaukės vėžys sudaro iki 1 proc. visų vėžio atvejų. Skydliaukės vėžys daug dažniau nustatomas moterims nei vyrams. Jis dažnesnis 40 -50 metų amžiuje ir retai nustatomas vaikams ir paaugliams. Nors sergamumas skydliaukės vėžiu didėja, greičiausiai taip yra dėl gerėjančios diagnostikos, ėmus naudoti jautrius ultragarsinio tyrimo ir skydliaukės plonos adatos apiracinės punkcijos metodus, mirtingumas nuo skydliaukės vėžio ir jo dažniausios formos – papilinio skydliaukės vėžio lieka stabilus ir nedidelis (0,5 proc. visų mirčių nuo vėžio).
Priežastys
- Radiacinis poveikis. Skydliaukės vėžiui išsivystyti nėra nustatyta slenkstinė radiacijos dozė, tačiau žinoma, kad 200 -500 cGy radiacija sukelia skydliaukės vėžį apie 0,5 proc. atvejų per metus. Po Černobylio AE avarijos nuo 1985 m. iki 1993 m. Baltarusiijoje 4,7 karto padaugėjo skydliaukė vėžio atvejų, o vaikų tarpe net 34 kartus. Dauguma vėžių buvo papilinės formos. Dažnai po radiacijos būna 5 m. latentinis periodas, o didžiausią dažnumą skydliaukės vėžys pasiekia po 20 m.
- Aplinkos veiksniai. Nustatyta, kad esant jodo trūkumui, po jodo profilaktikos įdiegimo sumažėjo folikulinio skydliaukės vėžio dažnumas.
- Genetiniai veiksniai. Esant RET/PTC1 protoonkogeno pakitimams 10 chromosomos ilgojoje alkūnėje dažnai (net 5-30 proc.) išsivysto papilinis skydliaukės vėžys, o po radiacijos poveikio – net 60 -80 proc.
Diagnostika
Skydliaukės vėžys yra mazgas, kurį galima nustatyti čiuopiant skydliaukę, bet daug dažniau jis randamas ultragarsinio tyrimo metu. Skydliaukės mazgai randami apie 50 procentų populiacijos, o skydliaukės vėžys aptinkamas tik 5 proc. visų skydliaukės mazgų.
Ultragarsinis tyrimas yra pirmos eilės skydliaukės mazgų diagnostikos metodas, tačiau ultragarsu negalima atskirti gerybinio mazgo nuo piktybinio.
Tiksliausias skydliaukės mazgų diagnostikos metodas iki šiol yra skydliaukės plonos adatos aspiracinė punkcija su citologiniu tyrimu. Šio metodo tikslumas 85- 95 proc.
Gydymas
Esant diferencijuotam skydliaukės vėžiui, atliekama visiška arba beveik visiška tiroidektomija, nesvarbu, kokio dydžio mazgas.
Po operacijos galimo likusio skydliaukės audinio ar mikroskopinio naviko abliacijai taikoma radiojodoterapija radioaktyviuoju jodu.