Mityba, esant skydliaukės ligoms

endokrinologas kaune

By Rūta Kerpauskienė

Dažniausios skydliaukės ligos sutinkamos kasdieninėje endokrinologų praktikoje: hipotirozė, tirotoksikozė ir skydliaukės mazgai. Pacientai dažnai teiraujasi apie specifinę dietą, kuri padėtų gydyti skydliaukės ligas ar galėtų joms pakenkti. Daugiausiai yra žinoma apie jodo bei seleno įtaką skydliaukės ligoms.

Šiame straipsnyje pabandysime apžvelgti maisto produktus bei papildus, galinčius turėti įtakos skydliaukės ligoms.


Jodas
Skydliaukės hormonų gamybai būtinas adekvatus jodo kiekis. Rekomenduojama paros norma suaugusiems žmonėms – 150 mcg/p. Populiariausi produktai, turintys daugiausiai jodo yra joduota druska, jūros gėrybės, kai kurie duonos produktai ir grūdai. Taigi, pacientai, kurie riboja tam tikrus maisto produktus, gali gauti nepakankamą jodo kiekį, kaip pvz., vegetarai ir veganai turi didesnę jodo trūkumo riziką, kadangi daržovėse didelio jodo kiekio nėra.

Tuo tarpu, kai kurie jodo turintys papildai, skirti skydliaukės veiklos gerinimui gali turėti labai didelį jodo kiekį, kuris ne tik, kad nepadeda, bet gali ir pakenkti. Per didelis jodo kiekis gali sukelti hipotirozę ar tirotoksikozę, o nuolatinis jodo perteklius gali sukelti autoimuninį tiroiditą, kadangi stipriai joduotas tiroglobulinas yra imunogeniškas. Jodo sukelta skydliaukės disfunkcija dažnesnė tuose kraštuose, kur buvęs endeminis jodo trūkumas ar tiems žmonėms, kurie jau turi skydliaukės ligą. Todėl, pvz., JAV rekomenduojama vengti papildų, turinčių >500 mcg jodo.


Goitrogenai
Terminas „goitrogenai“ apibūdina bet kokią medžiagą, galinčią sukelti gūžį, kitaip tariant padidinti skydliaukę. Tai dažniausiai vyksta dėl poveikio, mažinančio jodą pačioje skydliaukėje, bet goitrogeninės medžiagos gali veikti ir blokuodamos bet kurį skydliaukės hormonų gamyboje dalyvaujančių komponentų. Pagrindiniai goitrogenų pavyzdžiai yra kryžmažiedės daržovės (tokios kaip brokoliai, kopūstai, Briuselio kopūstai, ropės, kalafiorai) ir sojos produktai. Kryžmažiedėse daržovėse gausu gliukozinolatų, kurie pasižymi priešvėžinėmis savybėmis, tačiau jie taip pat turi ir metabolitą tiocianatą, kuris lėtina skydliaukės hormonų sintezę.

Taigi, nors šių daržovių gausus valgymas gali atnešti naudos, tačiau taip pat gali ir sulėtinti skydliaukės darbą. Sojų produktai turi savyje izoflavanoidų, o pastarieji gali gali sulėtinti skydliaukės peroksidazę, kuri reikalinga skydliaukės hormonų sintezei. Taigi, sveikiems pacientams gali paskatinti skydliaukės veiklos sulėtėjimą, o vartojantiems skydliaukės hormonus, gali prireikti didesnių dozių.


Selenas
Tai mikroelementas, naudingas skydliaukės hormonų gamybai. Rekomenduojama paros seleno norma – 55 mcg. Daugiausiai seleno turi jūros gėrybės bei organinė mėsa, taip pat jo yra duonoje, grūduose, žuvyje, paukštienoje, kiaušiniuose bei braziliškuose riešutuose (bertoletijose).

© 2023 Created by BeTop.lt